World of fake

Představení pro školy

Edukativní činoherní představení, které studentům objasní principy šíření dezinformací a upozorní na důležitost ověřování informací.

Představení World of FAKE!!! je koncipováno jako zábavná studijní pomůcka, která má poukázat na problematiku šíření dezinformací a ovlivňování veřejného mínění. Dnešní mladá generace tráví na sociálních sítích jako Facebook, Instagram nebo Tiktok většinu svého volného času. Tyto platformy tvoří jejich hlavní zdroj informací a na základě nich si pak utvářejí svůj obraz o světě. Bohužel ne vždy jsou tyto informace pravdivé a jen málo studentů si dá tu práci, aby jejich pravdivost ověřovalo. Jak ale na internetu rozpoznat pravdu od manipulativní lži? Věříme, že schopnost kritického myšlení a ověřování informací je potřeba kultivovat, a to převážně u studentů, pro které je internet denním chlebem. Naše představení zábavnou formou vysvětlí motivace a praktiky dezinformačních webů a poukáže na důsledky jaké mohou mít na společnost. Na názorném příběhu z fiktivního světa plného trollů a elfů, kde spolu bojuje dobro se zlem (čili pravda se lží), studentům objasníme samotné mechanismy šíření dezinformací.

Studijní materiály

Celý popis

Děj hry jsme záměrně zasadili do fiktivního fantasy světa hned ze dvou důvodů.

Za prvé chceme studenty seznámit s konkrétními praktikami šíření lží. Nechceme nikoho urazit ani ovlivňovat, a proto se záměrně vyhýbáme konkrétním případům z reálného světa.

Druhým důvodem je, že samotná odborná terminologie internetovým trollem označuje někoho, kdo záměrně šíří dezinformace. Rozhodli jsme se toho využít a vrátili jsme takového dezinformačního trolla zpátky do fantasy prostředí, ze kterého vzešel. Proti těmto dezinformátorům jsme postavili bojovníky za pravdu a spravedlnost, internetové elfy. Jejich boj bude znázorňovat internetovou diskuzi těchto dvou táborů. Studenti pak názorně uvidí, jaké “zbraně” pro ovlivňování veřejného mínění používá každý tento tábor. Uprostřed těchto dvou frakcí se ocitne naše hlavní postava, která se bude snažit mezi těmito tábory najít pravdu. Přesně tak jako každý z nás, když otevře internet.

Pracovní materiály: K doplnění našeho představení jsme vypracovali studijní pomůcky, které obsahují reálné případy dezinformací z našeho světa, rady a tipy, jak se proti nim bránit, soubor webových stránek, kde lze informace ověřovat, a krátký test pro ověření znalostí studentů. Výuka pomocí našich materiálů zabere jednu školní hodinu.

Představení vznikalo za odborného dohledu Mgr. Mikuláše Pešty, Ph.D. a jeho tvůrci absolvovali seminář o fenoménu dezinformací v dnešním světě, který vedl rovněž již zmíněný Mikuláš Pešta.

Tvůrci a obsazení

scénář: Patrik Brousek
režie: Hana Marvanová
kostýmy: Eliška Kulíková, Alena Peštová
obsazení: Jakub Koudela, Martina Babišová, Jáchym Kučera, Lukáš Černoch

Pivo

Zájezdové představení

Dva muži, kteří hledají pravdu o svém životě na dně pivní láhve.

Konverzační komedie chorvatského autora vypráví příběh otce a syna, kteří žijí ve společné domácnosti bez matky, která je opustila záhy po synově narození.
Lidský příběh autenticky vykresluje komplikovaný vztah dvou mužů, bez patosu, s úsměvným nadhledem a s pivem v ruce.

Tvůrci a obsazení

scénář a režie: Hana Marvanová
autor: Miro Gavran
překlad: Jaroslav Otčenášek
obsazení: Jiří Kraus a Jakub Koudela

Premiéra: 19. března 2018, Divadelní klub ŠKOLKA, Most

Citace textu:
“A tati, jak ty si se mnou vlastně vycházel, když jsem byl malý? Víš, když to vezmeš kolem a kolem.”